تور نمایشگاهی نوع خاصی از تورهای مسافرتی است که هدف اصلی آن بازدید از یک نمایشگاه بین‌المللی در خارج از کشور است. عوامل تشکیل‌دهنده این نوع تورها از نظر نام با سایر تورها مشابه هستند اما ماهیت آن‌ها کاملاً متفاوت است. تور نمایشگاهی سفری است که باهدف بازدید از یک نمایشگاه خاص انجام می‌شود و علاوه بر آن در کنار فعالیت‌های تجاری، به لذت بردن بازدیدکننده از شهر یا کشور میزبان هم توجه می‌شود. برگزاری تور نمایشگاهی نیازمند تخصص‌های ویژه‌ای است که در صورت عدم وجود آن‌ها متقاضی قطعاً به اهداف خود دست نخواهد یافت.

شرکت در تور نمایشگاهی بهترین فرصت برای آشنایی با فناوری‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا است. این نمایشگاه‌ها فقط در حوزه علوم فنی برگزار نمی‌شوند بلکه از تجهیزات پزشکی گرفته تا صنایع غذایی و نساجی و… را شامل می‌شوند.

در نمایشگاه‌ها برندهای معروف هر صنعت در کنار شرکت‌هایی که فرصت حضور در نمایشگاه‌ها را یافته‌اند به تعامل و به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و دستاوردهای خود می‌پردازند. برگزاری تورهای نمایشگاهی در سال‌های اخیر فرصت حضور در نمایشگاه‌های بزرگ جهان را در اختیار صاحبان صنایع، کارآفرینان، مهندسین، وکلا و پزشکان کشور قرار داده است تا با شرکت در این نمایشگاه‌ها بر علم خود بیفزایند و کسب‌وکار خود را گسترش دهند.

نمایشگاه‌ها در چه زمینه‌هایی برگزار می‌شوند؟

زمینه‌های برگزاری نمایشگاه‌ها بسیار وسیع هستند. شما در هر حوزه‌ای که فکرش را بکنید در گوشه‌ای از دنیا نمایشگاه برگزار می‌شود. نمایشگاه‌ها در حوزه پزشکی، کشاورزی، صنایع غذایی، برق، ساختمان، صنایع دارویی، پلاستیک، بسته‌بندی، طلا و جواهر و… برگزار می‌شوند. از جمله نمایشگاه‌هایی که تاکنون برگزار شده‌اند می‌توان به نمایشگاه ساختمان (Bautec) برلین، نمایشگاه مواد غذایی (Anuga) کلن، نمایشگاه شکلات و فناوری بیسکوئیت (Europain) پاریس، نمایشگاه پلاستیک و صنایع وابسته اوراسیا استانبول، نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی (Drupa) دوسلدورف و… اشاره کرد.

در کدام کشورها نمایشگاه برگزار می‌شود؟

در بسیاری از کشورهای قاره اروپا و آسیا نمایشگاه‌های متعددی برگزار می‌شود. نزدیک بودن ایران به بسیاری از کشورهای اروپایی سبب تمایل بیشتر شرکت‌های ایرانی برای شرکت در تور نمایشگاهی شده است. نمایشگاه‌های اروپای غربی ازجمله آلمان، انگلستان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا مقصد اصلی ایرانیان برای یافتن ایده‌ها و فنّاوری‌های جدید هستند. متقاضیان شرکت در نمایشگاه‌های کشورهای چین، دبی، ترکیه هم کم نیستند.

نمایشگاه

هدف از شرکت در تور نمایشگاهی چیست؟

◾️ آشنایی با آخرین تکنولوژی‌ها و فناوری‌های روز دنیا

◾️ کشف فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همکاری متقابل

◾️ ایجاد، بهبود و توسعه ارتباطات شغلی و تجاری

◾️ بررسی جایگاه فعلی کسب ‌و کار خود و مقایسه با سطح جهانی آن صنعت

◾️ امکان کسب انبوهی از اطلاعات در زمان کوتاه و همچنین تبادل اطلاعات

◾️ یافتن ایده‌های جدید برای کسب‌وکار و تبلیغات

◾️ ایجاد ارتباط مستقیم با تولیدکنندگان تجارت

◾️ امکان شرکت در سمینارها و کنفرانس‌های مرتبط که در حاشیه نمایشگاه‌ها برگزار می‌شود.

◾️ اطلاع از نیاز بازار

◾️ بررسی شرایط برای حضور در نمایشگاه‌های آتی

◾️ مطلع شدن از سطح رقبا

چه کسانی در تور نمایشگاهی شرکت می‌کنند؟

◾️ تجار

◾️ صاحبان مشاغل

◾️ کارشناسان و متخصصان

چند اقدام مهم پیش از حضور در تور نمایشگاهی

مطالعه کنید: معمولاً بهترین راه در خصوص کسب اطلاعات برای یک نمایشگاه بازدید از وب‌سایت آن نمایشگاه است. شما بامطالعه وب‌سایت اطلاع خوبی کسب خواهید کرد. همچنین از طریق بروشورها و اعلان‌های عمومی نیز اطلاعاتی به دست خواهید آورد. استفاده از تجربه افرادی که در سال‌های قبل در این نمایشگاه‌ها شرکت کرده‌اند برای شما مفید خواهد بود.

هدف‌گذاری کنید: پیش از شرکت در تور نمایشگاهی هدف خودتان را از حضور در نمایشگاه مشخص کنید. بدانید برای چه مقصودی می‌خواهید پا به این نمایشگاه بگذارید. معمولاً نمایشگاه‌ها شامل طیف وسیعی از محصولات و غرفه‌ها می‌شوند، پس باید بدانید در جستجوی چه محصولی و خدماتی هستید تا در میان انبوهی از غرفه‌ها گیج نشوید و وقتتان تلف نشود.

لباس مناسب بپوشید: پوشیدن لباس رسمی در تمامی ملاقات‌های تجاری توصیه می‌شود. همچنین در نمایشگاه چون مجبور به پیاده‌روی و ایستادن به مدت طولانی‌ هستید بهتر است از کفش مناسب و راحت استفاده کنید.

نقشه نمایشگاه را به همراه داشته باشید: تقریباً تمامی نمایشگاه‌ها از قبل، نقشه سالن‌ها را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند، لذا شما می‌توانید با داشتن نقشه نمایشگاه فقط از سالن‌هایی که مرتبط با کار شما هستند، بازدید کنید.

کارت ویزیت به همراه داشته باشید: با داشتن کارت ویزیت مناسب به زبان انگلیسی می‌توانید رابطه تجاری خود را با غرفه داران و صاحبان شرکت‌های خارجی آغاز نمایید. به این صورت تبادل اطلاعات شکل می‌گیرد و چه‌بسا همکاری‌های جدیدی را آغاز کنید. یک کارت ویزیت مناسب طبیعتاً شامل نام و لوگوی شرکت، سمت فرد، تلفن و ایمیل است.

شرایط شرکت در تور نمایشگاهی چیست؟

چنانچه قصد شرکت در نمایشگاهی را دارید باید مطلع باشید که شغل شما باید همسو با موضوع نمایشگاه باشد در غیر این صورت امکان حضور در نمایشگاه را پیدا نخواهید کرد. زیرا برای دریافت ویزا و کارت نمایشگاه مدارک شغلی شما باید به سفارت ارائه شود که اگر این مدارک مرتبط با موضوع نمایشگاه نباشد امکان حضور در نمایشگاه را از دست خواهید داد.

 

چه خدماتی در تور نمایشگاهی ژیوار ارائه می‌شود؟

چنانچه قصد سفر به رویدادی خاص را دارید، می‌توانید همه امور مربوط به سفر‌ کاری خود را به ما بسپارید. ما در ژیوار به‌ طور معمول خدمات زیر را در تورهای نمایشگاهی به مسافران ارائه می‌دهیم:

  • اخذ ویزا شنگن
  • بلیط رفت و برگشت هواپیما
  • اقامت در هتل همراه با صبحانه
  • ترانسفر فرودگاهی
  • تور لیدر فارسی‌ زبان
  • کارت ورود به نمایشگاه
  • بیمه‌نامه مسافرتی

◾️ معمولاً برنامه گشت شهری در تور نمایشگاهی ژیوار لحاظ می‌شود که مسافران می‌توانند به همراه تور لیدر از برجسته ترین آثار تاریخی و تفریحی شهری که در آن نمایشگاه برگزار میشود، بازدید داشته باشند.

◾️ هزینه ورودی سفارت، ترجمه مدارک و ورودی امکان دیدنی به عهده خود مسافران تور نمایشگاهی است.

◾️ ارائه ضمانت نامه برای شرکت در تمامی تورهای نمایشگاهی الزامی است.

اگر قصد شرکت با اعضای خانواده را دارید و یکی از اعضای خانواده به‌عنوان مثال پدر خانواده شغلی مرتبط با نمایشگاه را داشته باشد این امکان وجود دارد که دیگر اعضای خانواده نیز در این نمایشگاه شرکت کنند.

 

برای اخذ ویزای تور نمایشگاهی چه مدارکی لازم است؟

برای شرکت در تورهای نمایشگاهی اروپایی که در حوزه شنگن برگزار می‌شوند، مدارکی که برای اخذ ویزای توریستی شنگن لازم هست، برای دریافت ویزای شنگن نیز همان مدارک مورد نیاز است و باید به سفارت ارائه شود. همچنین مسافرین موظف هستند جهت انگشت‌نگاری به دفتر کارگزاری سفارت مربوطه در تاریخ معین‌ شده مراجعه کنند.

تور نمایشگاهی با ژیوار

آژانس ژیوار هرساله اقدام به برگزاری تور نمایشگاهی می‌کند که تاکنون بالغ‌بر 300 تور نمایشگاهی برگزار کرده است. این تورها، نمایشگاه‌های متعددی را شامل می‌شوند. از جمله تورهای نمایشگاهی برگزارشده تاکنون توسط ژیوار می‌توان به نمایشگاه ساختمان (Bautec) برلین، فرش بارسلون، پلاستیک، مواد غذایی آلمان، تجهیزات پزشکی آلمان، مبلمان ایتالیا اشاره کرد. همچنین ژیوار آماده همکاری با گروه‌ها، انجمن ها و اصناف جهت برگزاری تور نمایشگاهی است.

از کجا بفهمیم شرکت در یک نمایشگاه ارزش دارد؟

پیش از شرکت در یک تور نمایشگاهی باید اطلاعات مختصری در خصوص آن نمایشگاه به دست آورید تا بدانید وقت و هزینه‌ای که قرار است برای شرکت در یک تور نمایشگاهی خاص صرف کنید ارزشش را دارد یا نه. به این صورت با پیش‌زمینه‌ای مختصر در تور نمایشگاهی شرکت می‌کنید. از جمله مواردی که به شما در خصوص شرکت در یک نمایشگاه کمک می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعداد کشورهای شرکت‌کننده  – سابقه برگزاری آن نمایشگاه – تعداد بازدیدکنندگان در سال‌های گذشته – تعداد غرفه‌ها – مساحت نمایشگاه